W skrócie
“Pracą z ciałem” zajmuję się od 1998 r, a refleksologią od marca 2007 r. Od października 2007 r. uczyłem się bezpośrednio od Lone Sorensen. W 2009 r. ukończyłem kurs zaawansowanej, rehabilitacyjnej Terapii Temprana. Przez wiele lat blisko współpracowałem z L. Sorensen w międzynarodowych projektach w Europie i Azji. Poszerzałem wiedzę również na kursach u innych wybitnych refleksologów i akupunkturzystów (prof. Bui Quoc Chau, dr Toshikatsu Yamamoto, dr Jesus Manzanares).
W latach 2010-2019 byłem najbliższym asystentem Lone Sorensen w jej międzynarodowych projektach szkoleniowych i terapeutycznych np. w Japonii, na Bałkanach i w Omanie (10 wyjazdów w rejon Zatoki Perskiej). Nikt spośród terapeutów z Europy Środkowej nie miał okazji zdobyć tylu doświadczeń i w tak wielu sytuacjach obserwować autorki metody przy pracy terapeuty i wykładowcy. Lone Sorensen zawsze bez wahania akceptowała opracowane przeze mnie plany terapeutyczne. Byłem jedynym refleksologiem w Europie (poza Hiszpanią), któremu autorka metody pozwoliła prowadzić szkolenia zawodowe z Temprany dla terapeutów, rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Linki: Certyfikaty oraz W prasie.

Szkolenia, konferencje, projekty sorensensistemTM w Polsce i na świecie:

Od 2020 r. – ukierunkowanie na pracę terapeutyczną (refleksologia, szkolenia rodzin w zakresie Terapii Temprana).

2010-2020 – regularne prowadzenie zawodowych kursów refleksologii twarzy, rąk i neurorefleksologii stóp w Warszawie (założenie i prowadzenie Międzynarodowego Centrum Refleksoterapii oraz Międzynarodowego Instytutu Lone Sorensen w Polsce).

2019-2020 – prowadzenie kursów dwubiegunowej terapii traum (Warszawa).

2011-2019 – organizowanie w Polsce regularnych szkoleń prowadzonych osobiście przez L. Sorensen (kursy terapii schorzeń wzroku, dwubiegunowej terapii traum).

2019 r. – prof. Bui Quoc Chau zaprasza mnie do Paryża na uroczysty jubileusz Akademii Dien Chan. Jestem w gronie kilku osób nagrodzonych za wkład w promowanie na świecie jego autorskiej Metody Cybernetycznej.

2012-2018 – prowadzenie corocznych kursów neurorefleksologii stóp w Lublanie (Słowenia).

2011-2017 – dziesięć wyjazdów do Omanu; realizacja szeregu projektów szkoleniowych i terapeutycznych; plany powołania pierwszej szkoły refleksologii w Zatoce Perskiej; konsultacje Terapii Temprana dla ok. 500 dzieci najczęściej z zaburzeniami neurologicznymi i genetycznymi.

2015 – wyjazd z kursem neurorefleksologii stóp do Sarajewa (wielki talent Sasy Tepica, który do wiosny 2018 r. pomógł blisko 200 osobom z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi bazując na tej technice).

2014 – współorganizowanie Międzynarodowej Konferencji „Mózg i terapie naturalne” w Warszawie; ok. 130 gości z Polski i świata (USA, Kanada, Japonia, Australia, Skandynawia, kraje arabskie, W Brytania, Hiszpania etc.). Wśród prelegentów prof. Jan Talar oraz prof. Bui Quoc Chau; ten ostatni osobiście poprowadził kurs metody Dien Chan.

2013 – poprowadzenie z Lone Sorensen kursów w Tokio (Japonia); wyjazd z projektem szkoleniowym do Jordanii.

2011/2012 – poprowadzenie z Lone Sorensen pierwszego w Polsce kursu zaawansowanej Terapii Temprana.

Własna edukacja w zakresie refleksologii

2015 (październik/listopad) – kurs prof. Bui Quoc Chau w Kopenhadze (opracowana przez prof. Chau w latach 80. autorska metoda pracy na twarzy – Dien Chan/ Metoda Cybernetyczna); moduły 1-3.

dyplom_Chau

2015 (czerwiec) – kurs dr Jesusa Manzanaresa w Londynie w zakresie „The Science-Based Manzanares MethodTM of Reflexology” (32 godz. – refleksologia stóp oparta o badania naukowe dra Manzanaresa; metoda nie ma nic wspólnego z meridianologią i tradycyjną medycyną Dalekiego Wschodu; opiera się na badaniu złogów podskórnych, ich interpretacji oraz układaniu indywidualnych planów terapii).

dyplom_Manzanares

2015 (luty) – udział w trzydniowym seminarium dr Toshikatsu Yamamoto w Madrycie: „Nowa Akupunktura Czaszki (YNSA)”; 87-letni dr Yamamoto poświęcił kilkadziesiąt lat na wyznaczanie zupełnie nowych map punktów i stref odruchowych szczególnie w obrębie głowy.

dyplom_Yamamoto

lipiec 2014 – kolejny etap kształcenia: instruktorski kurs klasycznej refleksologii stóp TCM w Barcelonie u L. Sorensen, wrzesień 2014 – uczestnictwo w I module kursu metody Dien Chan prof. Bui Quoc Chau (Warszawa).

luty 2013 r. – w Kopenhadze uczestniczę w kursie “nanoplastry w terapii odruchowej”; w kwietniu 2013 uczestniczę w warsztatach (Hiszpania) dla instruktorów i terapeutów SorensensistemTM (drenaż limfatyczny twarzy wg dra Voddera, zastosowanie laseroterapii oraz elektrostymulacji w terapii neuro-odruchowej, ”Arabic Boost treatment”).

marzec 2011 r. – Maskat (Oman), konferencja pod patronatem ministra zdrowia Omanu (dr Ahmad bin Mohammed Al Saeedi): Medical and Educational Convention for Parents “Neurological Disorders: A Comprehensive Approach towards Treating the Children’s Needs”, Uczestnicy: Księżna Sameera Al Saud, Lone Sorensen, prof. Richard Deth, dr Mohammad Abdul Jabbar, dr Moussa Charafeddine i inni. Asystenci Lone Sorensen:  Gamze Senbursa (Turcja) i Robert W. Przybyś (Polska).

2010 – UPRAWNIENIA DO PROWADZENIA ZAWODOWYCH KURSÓW TERAPII TEMPRANA, REFLEKSOLOGII TWARZY, PRAXIS VERTEBRALIS, REFLEKSOLOGII RĄK SORENSENSISTEMTM – dyplom instruktora z 2010  r. (poniżej); Byłem pierwszym poza Lone Sorensen instruktorem metod SorensensistemTM uprawnionym do prowadzenia zawodowych kursów Temprany dla terapeutów. W związku z niektórymi pytaniami wyjaśnienie: Osoby kończące kursy Temprany posługują się tytułem terapeuty (taki widnieje na dyplomie – Temprana Reflex therapist – i uprawnia m.in. do prowadzenia szkoleń dla bliskich chorego np. rodziców dziecka. Instruktorzy SorensensistemTM to osoby, które uzyskały od Lone Sorensen uprawnienia do prowadzenia kursów zawodowych dla terapeutów (Instructor in SorensensistemTM concept).

dyplom

2010 (Polska/Hiszpania) – refleksologia w chorobach tarczycy, depresji, ADHD, tybetańska refleksologia karku i głowy.

2008-2009 – (Dania) Terapia Temprana (300 godz.; zaawansowana terapia dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi i genetycznymi, obejmująca znacznie rozszerzoną refleksologię twarzy, stóp i rąk); studenci piszą pracę dyplomową; terapeuci Temprany mają uprawnienia do prowadzenia kursów dla rodzin i opiekunów osób chorych.

2009 – (Hiszpania) kurs dla instruktorów SorensensistemTM.

2009  (Hiszpania) –  terapia niepłodności i zaburzeń hormonalnych (w tym ‘test hormonalny’).

2009 (Hiszpania) – Gold Treatment (zabieg z użyciem 24-karatowego złota.

2009 (Dania) – terapia schorzeń oczu.

2008 (Warszawa) – linie jelitowe na twarzy i stopach.

2008 (Hiszpania)- Praxis Vertebralis dla sportowców, cosmolifting japoński, refleksologia w przygotowaniu do porodu.

2007 (październik, Warszawa) – Praxis Vertebralis na stopach (moduł 1-2, w tym mikrorefleksologia palucha).

2007 (październik, Warszawa) – refleksologia rąk.

2007 (marzec-wrzesień Warszawa) – refleksologia twarzy i głowy, moduły I-IV, nauczyciel: Beata Sekuła – ówczesna instruktorka refleksologii twarzy SorensensistemTM w Polsce. Od października 2007 r. szkoliłem się już bezpośrednio u Lone Sorensen.

Wcześniejsze szkolenia spoza terapii odruchowych:

masaż klasyczny – Warszawa (zawodowy kurs masażu II stopnia, 150 godz., 2001 – 2002 r.)

masaż PeLoHa, masaż tajski, masaż hawajski lomi lomi nui – Warszawa, Supraśl (2006-2007)

mgr historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego -1995; absolwent Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL – 1996; w latach 1998-2006 dziennikarz BBC Polska.